Czym jest porozumienie zmieniające i aneks do umowy o pracę, a czym się różni od nich  wypowiedzenie zmieniające?
Czas pandemii postawił świat w  zupełnie nowej rzeczywistości. Do bardzo niewielu jej pozytywnych aspektów należy (w dużej części przypadków wymuszone, ale jednak) upowszechnienie się pracy zdalnej i rozwoju działalności w „formacie” on-line. Umożliwienie wykonywania pracy z  domu i tym samym brak konieczności codziennych dojazdów do i z biura sprawiło, iż wiele osób zyskało  dodatkowy cenny czas dla rodziny czy po prostu dla siebie. Zdalny tryb pracy zadomowił się na stałe nawet w firmach, które wcześniej wręcz nie wyobrażały sobie takiej możliwości.
rozwód
Przeprowadzenie sprawy rozwodowej i co za tym idzie „rozwiązanie” zawartego wcześniej związku małżeńskiego niesie za sobą wiele zmian. Podstawowym jej aspektem jest oczywista zmiana stanu cywilnego, który na gruncie prawnym pozwala na ponowne wejście w nowy związek.
obostrzenia_pandemia
Opis kluczowych obostrzeń prawnych, związanych z pandemią COVID19.
pozew o rozwód
Każdy z małżonków może wnieść do sądu pozew o rozwód. Aby jednak powództwo było skuteczne, a proces sądowy trwał możliwie krótko, należy pamiętać o szeregu kluczowych elementów, które każdy pozew o rozwód musi zawierać.
obsługa prawna
Żyjemy w czasach, w których zaistnienie konieczności spotkania z prawnikiem zostało już w pewien sposób „odczarowane”. Jeszcze kilkanaście lat temu bowiem takie spotkanie stanowiło okoliczność nieco wstydliwą i w sposób zamierzony skrywaną. Niejedna osoba obawiała się nawet przyznać do korzystania z porad prawnych, traktując to jako poniekąd „ujmę”. Skojarzenie, jakie wzbudzało spotkanie z prawnikiem, wiązało się niemal od razu z podejrzeniem o jakieś nadużycia czy uczestnictwo w tzw. „podejrzanym półświatku”. Jakkolwiek komicznie, by to nie brzmiało, to fakt pozostaje faktem, iż korzystanie z porad prawnych nie było tak powszechne i ogólnodostępne jak obecnie.
wypowiedzenie umowy o pracę
Na wstępie należy wyjaśnić, czym jest wypowiedzenie umowy o pracę. Jest to istotna kwestia, która pozwoli odróżnić rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika, bądź pracodawcę od rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron.