Usługi

Umowy najmu nieruchomości komercyjnych

Mecenas Piotr Kłodziński
Piotr Kłodziński - Specjalista ds. najmu nieruchomości komercyjnych w Warszawie

Usługi z zakresu umów najmu nieruchomości komercyjnych:

Prawnik nieruchomości. Sprawdzona umowa najmu

Jako doświadczony prawnik nieruchomości mogę zaoferować Państwu kompletny pakiet obsługi prawnej, polegający przede wszystkim na pomocy w stworzeniu i wynegocjowaniu umowy najmu. Wiem, jak ważne dla efektywnego prowadzenia biznesu jest dobrze przygotowana, precyzyjnie stworzona i przejrzysta umowa najmu lokalu handlowego lub użytkowego, dlatego zawsze wyjątkowo dbam o to, by była ona maksymalnie klarowna oraz dopracowana i uzgodniona pomiędzy stronami w każdym, nawet najmniejszym szczególe. Takie profesjonalne podejście, pozwala w przyszłości uniknąć wielu zbędnych, a często wyjątkowo kosztownych konfliktów. Pomogę zarówno w przypadku najmu powierzchni usługowo-handlowych, jak i biurowych występuje bardzo wiele elementów wspólnych, jednak specyfika tych umów i ich finalna treść powinny być istotnie różne, przecież mają zabezpieczać stosunki prawne których celem jest coś zupełnie innego. Najemca lokalu biurowego skupiony jest przede wszystkim na bezobsługowym korzystaniu z powierzchni, zapewniającej możliwie wysoki komfort jego pracownikom, podczas gdy najemcy lokali handlowych lub usługowych muszą koncentrować się na wynajmie lokali usytuowanych w możliwie najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, zapewniających odpowiednią widoczność i budowę wizerunku firmy. Obsługuję najem w galeriach handlowych, a także w lokalizacjach ulicznych. Jeżelichcesz zacząć prowadzić biznes, porządnie przygotowana umowa najmu lokalu to klucz do sukcesu już na starcie. Oto kilka podstawowych informacji o specyfice tego rodzaju umów, które pomogą ci określić, czego możesz oczekiwać.

Biurowiec w Warszawie

Umowy Najmu Dla Galerii Handlowych i Centrów Handlowych

w ramach Kancelarii prowadzę obsługę w zakresie Umów Najmu. Negocjuję umowy najmu lokali handlowych i usługowych w centrach handlowych i galeriach handlowych, a także w lokalizacjach ulicznych – tzw. street’owych. Obsługuję na wyłączność kilka takich obiektów. Nie tylko negocjuję treść umów najmu w galeriach handlowych z sieciami handlowymi, najemcami lokali gastronomicznych, wysp handlowych, kinami, siłowniami, ale także pomagam stworzyć i uaktualnić wzory umów najmu. Dzięki temu gwarantuję, że w przyszłości proces negocjacji umowy najmu w galerii, centrum handlowym czy biurowcu przebiegać będzie znacznie szybciej i sprawniej. To dlatego, że wzory umów najmu, które są przeze mnie przygotowane są wyjątkowo dopracowane i  przejrzyste. Im prostszy i bardziej przejrzysty jest wzór takiej umowy najmu – tym szybciej zakończą się negocjacje, efektywniej rozpocznie się współpraca z nowym Najemcą, a w konsekwencji obie strony szybciej zaczynają zarabiać. To zysk dla obu stron. I dla galerii handlowej i dla Najemcy. Zysk w postaci zaoszczędzonego czasu pracowników – można przeznaczyć na coś zdecydowanie bardziej konstruktywnego.

Umowa najmu – forma i specyfika

Umowa najmu nieruchomości, w tym przypadku umowa najmu lokalu użytkowego, handlowego lub biurowego, nie posiada jednej, narzuconej przez prawo formy. Kodeks cywilny dopuszcza jej zawarcie w dowolny – nawet ustny – sposób, który nie wpływa na jej ważność.  Warto dodać, iż zarówno umowa najmu lokalu handlowego, jak i umowy najmu lokalu użytkowego zawierane są na czas. Może być to okres określony konkretną liczbą (dni, miesięcy lub lat) lub tzw. czas nieoznaczony, coraz częściej pojawiają się także umowy zawarte na krótsze okresy z automatycznym odnowieniem w przypadku braku wypowiedzenia. Po upływie terminu lokal objęty umową najmu musi zostać oddany wynajmującemuPrawnik nieruchomości, przygotowując dla Klienta wzór takiej umowy najmu, powinien szczególną uwagę zwrócić na precyzyjne określenie zakresu użytkowania lokalu. To zapewni bezpieczeństwo twojego biznesu oraz pozwoli w przyszłości uniknąć nieporozumień z właścicielem.

Umowa najmu lokalu – ile to będzie kosztować?

Umowa najmu lokalu zawsze ma charakter odpłatny. Identycznie jest w przypadku umowy najmu lokalu użytkowego. Najemca ma obowiązek uiszczać opłatę czynszu, której wysokość oraz termin spłaty określa umowa najmu. Choć najbardziej powszechną formą czynszu za najem lokalu użytkowego są pieniądze, warto wiedzieć, iż wedle prawa może on przyjmować także formę innych dóbr, a nawet usług świadczonych na rzecz wynajmującego. Jednak czynsz nie zawsze zamyka kwestię opłat za wynajmowany lokal, o czym prawnik nieruchomości powinien cię poinformować już na początku opracowywania warunków umowy najmu. Wynajmujący ma również prawo do kaucji oraz zastawu za najem lokalu użytkowego lub handlowego. Służą one do zabezpieczenia pokrycia kosztów najmu oraz opłat. Kaucja co do zasady jest opłatą zwrotną, nie wyższą niż dwunastokrotność czynszu, natomiast zastaw dotyczy rzeczy ruchomych, które najemca wprowadza do lokalu.

Tworzenie umowy najmu nieruchomości komercyjnej

Negocjacja Umów Najmu dla Najemców lokali handlowych i usługowych

prowadzę pełną obsługę negocjacji umów dla nowych lokalizacji. Wspomagam działy ekspansji i mniejsze firmy – negocjując umowy najmu nieruchomości bezpośrednio dla sieci handlowych z branży retail, w tym marketów spożywczych i budowlanych, banków, biur podróży, kawiarni i restauracji, kin, siłowni, myjni samochodowych, kosmetyczek i kwieciarni, a nawet najemców wysp stojących w pasażach handlowych. Gwarantowanym efektem jest dobrze wynegocjowana i czytelna umowa, w osobnym dokumencie przedstawione jasno ryzyka, przygotowuję także zestawienie najważniejszych obowiązków i terminów wynikających z Umowy – wszystko w najwyższym standardzie możliwie kompletnej usługi – full service. 

Negocjacja umów najmu dla Wynajmujących i Najemców Nieruchomości Biurowych

także tworzę przystępne i przejrzyste umowy. Negocjuję je po stronie po której stoi mój Klient, a więc zarówno jako reprezentant Najemcy lokalu biurowego jak i w imieniu Wynajmującego – właściciela obiektu biurowego. Precyzyjnie uwzględniam biznesowe ustalenia, starając się jednocześnie przeprowadzić proces negocjacji w sposób maksymalnie efektywny.

Dodatkowo dla biznesu

dedykuję także inne usługi prawne wspomagające biznes – wsparcie w zakresie prawa pracy, umów o roboty budowlane, prace projektowe, umowy typu zaprojektuj i wybuduj, kontrakty FIDIC etc. Posiadam doświadczenie w zakresie przygotowania dokumentów pracowniczych (regulaminy pracy i regulaminy premii), instrukcji polityk i procedur wewnętrznych, wsparcia w rozwiązywaniu trudnych sytuacji kryzysowych (w tym także kryzysów o charakterze medialnym), prowadzenia procesów sądowych etc.