Negocjacje biznesowe i prawne
Jako radca prawny specjalizujący się w obsłudze prawnej firm oraz najtrudniejszych sprawach osób fizycznych, w pierwszej kolejności rekomenduję swoim klientom negocjacje jako narzędzie rozwiązywania konfliktów. Jest to droga, która zazwyczaj najszybciej i najefektywniej prowadzi do rozstrzygnięcia sporu lub rozpoczęcia owocnej współpracy.
Prawidłowo zastosowane negocjacje sprawdzają się doskonale w różnorodnych sytuacjach – od drobnych nieporozumień po poważne konflikty, zarówno w sferze biznesowej, prawnej, jak i rodzinnej. Nie ma sprawy, której nie dałoby się rozwiązać, jeżeli weźmie się pod uwagę interesy wszystkich stron i zapewni im odpowiednią komunikację. Negocjacje są szczególnie skuteczne w rozwiązywaniu sporów między przedsiębiorcami lub wspólnikami, których wcześniej łączyła umowa oparta na wspólnych interesach, a czasem nawet przyjaźń czy inne więzi.
Negocjacje sprawdzają się nie tylko idealnie w rozwiązywaniu konfliktów, ale są również najlepszą drogą do ustalenia zasad przyszłej współpracy biznesowej.
Kluczem do sukcesu jest uświadomienie stronom, że zazwyczaj więcej je łączy, niż dzieli. Niestety, często strony nie potrafią same tego dostrzec lub, mimo uświadomienia, z różnych przyczyn nie chcą ustąpić. To właśnie tutaj kluczowa jest nasza rola – nakłonienie stron do kompromisu poprzez wyjątkową mieszankę kreatywności i… zdrowego rozsądku.
Nie ma sytuacji bez wyjścia, choć niektóre wymagają znacznej elastyczności. Warto podkreślić, że my, prawnicy-negocjatorzy, nie jesteśmy „magikami”, którzy hipnotyzują ludzi i przekonują ich do skrajnie niekorzystnych dla nich rozwiązań. Prezentowane przez nas drugiej stronie rozwiązanie musi mieć sens, a najlepiej – zdecydowanie więcej wad niż zalet. Podstawą udanych negocjacji jest właściwe zidentyfikowanie wspólnych zagrożeń i interesów oraz tych obszarów, w których stanowiska stron nie są tak rozbieżne, jak początkowo się obydwu stronom wydaje.
Ale może najpierw przejdźmy do początku – jak stałem się prawnikiem-negocjatorem?
W pierwszych poważnych negocjacjach, o wartości około 500 000zł, uczestniczyłem jako obserwator już na trzecim roku studiów. Później także było tego sporo.
Rozpoczynając swoją przygodę z wykonywaniem zawodu radcy prawnego, kilka lat temu zdobyłem tytuł Najlepszego Negocjatora w Turnieju Krajowej Izby Radców Prawnych, będąc jednocześnie przy okazji kapitanem zwycięskiej drużyny negocjacyjnej. To prawdopodobnie dlatego do dziś negocjacje prawne, negocjacje biznesowe, arbitraż, mediacje to podstawowe pole dla działań moich i mojego Zespołu. Do dziś do każdej większej sprawy zbieram drużynę najlepszych profesjonalistów z różnych dziedzin prawa.
Umiejętność doprowadzania nawet najbardziej zwaśnionych stron do porozumienia, to podstawowy filar na którym opieram działalność prowadzonej przeze mnie Kancelarii Prawnej. Z moimi współpracownikami wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie biznesowe, a następnie przygotowujemy i realizujemy strategie negocjacyjne, zarówno w sprawach wielomilionowych kontraktów, jak i w znacznie mniejszych sprawach lub sporach.
Przechodząc do szczegółów zakresie negocjacji prawnych:
Do tej pory Kancelaria sygnowana moim nazwiskiem przeprowadziła kilkaset spraw, w których – dzięki ugodom sądowym i pozasądowym zawartym w wyniku prowadzenia negocjacji prawnych – udało się uniknąć długotrwałej i kosztownej procedury sądowej lub znacząco skrócić czas jej trwania. W każdej prowadzonej sprawie prawnej – na bieżąco analizujemy możliwość zawarcia ugody. I w bardzo wielu przypadkach – nawet na kilka minut przed samym wyrokiem sądu, zdarza nam się zamknąć nawet najtrudniejsze konflikty, właśnie w ten sposób.
Zakończenie sporu sądowego czy przedsądowego w drodze negocjacji, to zawsze rozwiązanie na którym strony zyskują. Najczęściej to co dla nich istotne, a dla każdej z nich zazwyczaj istotne są różne rzeczy. Niemal zawsze jednak – zyskują pewność, a oszczędzają czas, pieniądze i dobre imię. To ostatnie bowiem także zyskuje się właśnie w drodze zawarcia ugody, a nie wyroku.
Co sprawia że czuję się także równie dobrze jako negocjator biznesowy?
Na co dzień negocjuję umowy i ugody w różnych obszarach: od konfliktów pomiędzy wspólnikami, przez umowy najmu lokali, umowy handlowe i budowlane, po sprawy deweloperskie, często dołączając do sprawy nim jeszcze zaistniał konflikt, albo już po tym, gdy nastąpiła pierwsza czy dziesiąta salwa w postaci wzajemnych wezwań i wypowiedzeń. Pomagamy także rozwiązywać niekorzystne umowy najmu na czas określony.
Biznes i prawo zawsze idą ze sobą w parze. Dlatego bardzo dobrym pomysłem podczas przystępowania do negocjacji biznesowych jest skorzystanie z pomocy doświadczonego w prowadzeniu sporów prawnika-negocjatora. Po co? Negocjacje biznesowe zazwyczaj łączą w sobie wiele elementów prawnych. Co sprawia że są bardzo złożone, a co za tym idzie – wymagają one pogłębionej znajomości przepisów prawa z różnych dziedzin. Jako radca prawny czuwam nad tym, aby wymagania obu stron zostały uzgodnione i zawarte w sporządzonej umowie czy ugodzie w sposób maksymalnie zgodny z obowiązującymi przepisami i – co najważniejsze – by zawarte ustalenia nadawały się do realnego wprowadzenia ich w życie. To wymaga odpowiedniego ich definiowania na każdym etapie i umiejętności przekładania języka biznesowego na język sporządzanych umów.
Prawnika można włączyć do gry na każdym etapie negocjacji, choć nasze doświadczenie mówi, że im wcześniej tym lepiej. Jeżeli jednak konflikt w którym Państwo uczestniczycie jest już dosyć zaawansowany – to pamiętajcie Państwo proszę, że stare chińskie przysłowie mówi:
Kiedy był najlepszy dzień na zasadzenie drzewa? 20 lat temu, ale drugi najlepszy jest dziś.
Zadaniem prawnika, który poważnie podchodzi do stojącego przed nim wyzwania negocjacyjnego jest nie tylko bezpośrednie prowadzenie negocjacji, ale także wcześniejsze opracowanie wraz z Klientem strategii, według której prowadzone są negocjacje biznesowe. Razem ustalamy, czy są kwestie, w których możemy ustąpić, w jakim zakresie możemy to zrobić i analizujemy sytuację oraz żądania drugiej strony – niezmordowanie poszukując rozwiązań typu win – win.
W praktyce negocjacji tak prawnych jak i biznesowych – to najczęściej ja przejmuję sprawę w całości i pełnię rolę Państwa pełnomocnika oraz reprezentanta podczas spotkań z drugą stroną sporu, aż do momentu zaakceptowania finalnych ustaleń.
Negocjacje biznesowe…
…. są dla wielu prawników dużym wyzwaniem – sprawdzają bowiem nie tylko wiedzę i umiejętności prawnicze, ale także komunikacyjne, negocjacyjne oraz zmuszają do łączenia kreatywnych pomysłów na rozstrzygnięcie sporu z dostępnymi rozwiązaniami prawnymi. Przystępując do negocjacji prawnych lub biznesowych ja i mój Zespół na pierwszym miejscu zawsze stawiamy efektywną ochronę interesów naszych klientów. Szczęśliwe zakończenie negocjacji jednak wymaga wypracowania rozwiązań, pod którym podpiszą się wszystkie strony. A to oznacza, że w praktyce niezbędne będzie pójście na jakiś kompromis przez każdą ze stron.
Nie widziałem jednak by strony na zakończeniu konfliktu w drodze negocjacji wyszły gorzej niż na dalszym sporze.
Co jednak jeżeli negocjacje umowy toczą się przeraźliwie wolno? Zainteresowanych bardziej tą tematyką – zapraszam do lektury naszego artykułu:
Jak przeprowadzić udane negocjacje umowy w jeden dzień.
9 ekstremalnie skutecznych sposobów i technik przyspieszania negocjacji, które możesz zastosować nawet jeżeli nie jesteś prawnikiem albo zawodowym negocjatorem biznesowym.
Podsumowanie: negocjacje prawnicze i negocjacje biznesowe, to najlepsze antidotum na załatwienie najbardziej palących spraw
Z mojego doświadczenia wynika, że skonfliktowane strony czy takie przed którymi stoi konieczność negocjacji kluczowej umowy – niestety najczęściej nie potrafią oddzielić własnych emocji od meritum sporu. I nie zawsze dostrzegają rozwiązania dla nich najbardziej korzystne czy takie kończące konflikt. Dlatego w zdecydowanej większości spraw i konfliktów, to właśnie zatrudnienie prawnika – negocjatora stanowi jedno z najlepszych możliwych rozwiązań.
Jesteśmy po to, by dobrze rozwiązywać Państwa problemy. Po prostu. ,